Odloženo presecanje pupčanika može da koristi bebi, ali ako se presecanje previse odloži (do prestanka pulsiranja pupčanika) to nosi rizik da neće biti dovoljno krvi za uzimanje. Svaki slučaj je zaseban i jednistven i zato konačna odluka treba da bude na ginekologu i babici za vreme porođaja.
Ukoliko se porodilja odluči na odloženo presecanje pupčanika predlaže se da odlaganje ne bude duže od 1 minuta.
Postoji povećan rizik za nedovoljan broj matičnih ćelija u uzorku kod odloženog presecanja pupčanika pogotovo kod prevremeno rođenih beba, beba male porođajne težine, tankih pupčanika, krvarenja majke, defekata posteljice, višestrukih trudnoća i komplikacija kod majke kao što su pre-eklampsija i dijabetes. Broj ćelija opada sa dužim odlaganjem presecanja pupčanika. Uspešnost uzimanja je 7 puta veća kada je odlaganje kraće od 1 minuta nasuport dužem čekanju.
Preporuke su :
· Kad god je moguće odložiti presecanje pupčanika do 60 sekundi kod prevremeno rođenih beba.
· Odloženo presecanje pupčanika se prepručuje kod porodica sa nižim primanjima gde je nedostatak gvožđa u ishrani češći.
· Ne postoji trenutno dovoljno dokaza da se preporuči odloženo prsecanje pupčanika kod terminskih beba uz normalne porodične prihode.
Ukoliko majka nema nedostatak gvožđa i beba je terminska, odlaganje presecanja pupčanika za 30-60 sekundi može omogućiti siguran porođaj i dovoljno krvi u pupčaniku za prikupljanje matičnih ćelija.