O njenom radu najviše govori preko 30 godina bavljenja ovim poslom, ali i hiljade porodica u kojima je ostavila neizbrisiv trag savetima i podrškom. Snežana Malešev je supervizor servisa kućnih poseta Babica&Bebica i vođa edukativnih programa koji se odvijaju u organizaciji Bio Save kompanije čiji je deo već 8 godina.
Babica&Bebica je servis kućnih poseta čiji tim obuhvata patronažne sestre, babice i pedijatre koji predstavljaju oslonac roditeljima u stvaranju optimalnog okruženja za negu bebe i ojačavanje roditeljskih veštine. Snežana Malešev, koja je i sama patronažna sestra prepoznala je i značaj edukacije budućih roditelja još tokom trudnoće i putem brojnih online i uživo programa pruža, zajedno sa timom stručnjaka, informacije i savete potrebne za sigurniji korak ka roditeljstvu. O tome šta podrazumeva usluga servisa Babica&Bebica i koja se prednosti u odnosu na državni sistem, razgovarali smo sa njom.
Kako je tekao Vaš profesionalni razvoj?
Sam početak mog profesionalnog puta jeste upravo rad sa decom jaslenog uzasta, kao sestra-vaspitač u predškolskoj ustanovi (vrtiću) i sigurna sam da mi je to na jedan određeni način odredilo dalji put.
Kada sam počela da radim u Domu zdravlja kao patronažna sestra, pokrenuta je priča i programu za trudnice koji se odvijao u okviru službe ginekologije. Entuzijastična kakva sam po prirodi, radila sam na tome da program, čak i kada je na početku dolazilo po 3 trudnice, obuhvati sve ono što im je potrebno od informacija i saveta. Trud se isplatio, jer je broj polaznica programa rastao iz meseca u mesec, a sa dolaskom većeg broja trudnica javljale su se i nove ideje. Na samom početku, buduće tate nisu bile deo programa, ali je prepoznat i značaj njihovog prisustva na kojem sam ja insistirala i pozivala ih da budu prisutni.
Na koji način se rad sa trudnicama menjao kroz sve ove godine?
Na početku moje profesionalne karijere zauzimao se stav da je potrebno da mlada porodica živi sa širom porodicom, odnosno u zajednici sa njima i da se informacije i saveti vezani za trudnoću i negu bebe dobijaju u okviru te zajednice. Sistem je imao podršku koja je bila organizovana i tada, ali sada je situacija znatno drugačija. Budući roditelji se odlučuju da započnu život odvojeno od zajednice i tada se njihove potrebe u smislu sadržaja i pristupa menjaju. Programi koji se danas održavaju pružaju im priliku da saznaju sve ono što im je potrebno, jer vrlo često nisu u prilici da budu deo procesa dolaska bebe u porodicu. Dolaskom prve bebe u porodicu porodični krug se pomera i u tom krugu svako ima svoje mesto koje je jako značajno za bebu, ali su roditelji ipak ti koji su najvažniji.
Podrška koja je potrebna budućim mamama je od velikog značaja za sam tok trudnoće i prve dane sa bebom i iz tog razloga je nastala ideja za nastanak servisa kućnih poseta Babica&Bebica.
Ja sam dobila poziv Bio Save kompanije da organizujem patronažni servis koji bi funkcionisao na drugačijem nivou od usluga koje sistem nudi. Opet sam imala sreću da sam imala slobodu u radu da kreiram program kakav sam shvatila, kroz moje dugogodišnje iskustvo, da je trudnicama potreban i da je neophodno da povežem porodilišta i patronažu, bez obzira što su to dve različite celine. Tako je nastao servis Babica&Bebica koji prati trudnicu od poslednjih meseci trudnoće, a onda i mamu i bebu nakon bebinog rođenja.
Servisa Babica&Bebica je multidisciplinarni tim sastavljen od babica, patronažnih sestara i pedijatara.