Kardiohirurg tvrdi da su bebin život najverovatnije spasile matične ćelije iz krvi pupčanika na prvoj operaciji koja je izvedena na ovaj način.
Profesor Massimo Caputo sa Bristol Heart Instituta u pionirskom podvigu, ubrizgao je matične ćelije iz krvi pupčanika kako bi uklonio srčanu manu dečaku po imenu Finley i nada se da će razvoj tehnologije dovesti do toga da deca rođena sa kongenitalnim (urođenim) srčanim bolestima neće morati da prolaze kroz veći broj operacija. Dečak Finley sada ima dve godine i ima srećno i zdravo detinjstvo.
Ipak, nije tako bilo po njegovom rođenju. On je rođen sa glavnim srčanim arterijama koje su bile na pogrešnom mestu i u četvrtom danu života imao je prvu operaciju na otvorenom srcu. Nažalost, operacija nije bila uspešna i njegove srčane funkcije su se pogoršale. Dečakova mama izjavila je:
“Od njegovog rođenja, znali smo da su šanse za njegovo preživljavanje male. Posle dvanaestočasovne operacije, on je izašao iz operacione sale, ali su mu za dalje funkcionisanje bili potrebni bypass pluća i srca.”
Nakon nekoliko nedelja provedenih na intenzivnoj nezi, nije bilo izgleda da će se njegovo stanje poboljšati. Onda se, međutim, pojavilo rešenje- nova metoda koja podrazumeva terapiju uskladištenih matičnih ćelija iz pupčanika. Profesor Caputo ubrizgao je matične ćelije direktno u Finley-jevo srce.
Takozvane alogene ćelije “uzgajane” su od strane naučnika u Royal Free bolnici u Londonu i millioni tih ćelija ubrizgani su u srčani mišić. Alogene ćelije imaju sposobnost da kreiraju tkivo koje neće biti odbačeno u organizmu i u Finley-jevom slučaju regenerišu oštećeni srčani mišić.